DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

Výchova

Výchova je to, co potřebuje každý pes, ale čím je plemeno primitivnější (méně přešlechtěné, chcete-li), tím je výchova důležitější. Něco jiného je nevychovaná čivava, kdy je sice strašný pohled na uštěkaného psa napadajícího vše ve svém okolí, přesto tento "postrach" nemá šanci vám nějak výrazně ublížit a něco jiného je nevychované čévéčko, které se tak může stát doslova hororem pro celé okolí.
 
Výchova je mnohem důležitější než jakýkoli výcvik. Bude vám naprosto k ničemu, pokud váš pes složí 30 zkoušek z výkonu a přitom bude nevychovaně skákat na cizí lidi, porážet malé děti, nenechá se ošetřit v případě zranění u veterináře, atd.
 
Základem  výchovy a tedy i pohodového soužití s ČSV je MANIPULACE a SOCIALIZACE!
 
Je naprosto nezbytné začít s těmito dvěma body již od prvních dnů, více se dozvíte v jednotlivých sekcích. Samozřejmě je důležité již od prvních dnů učit také zvykání si na samotu, učit jej přivolání, hygienické návyky, zvykat štěně na cestování, atd. Ale základem vždy bude manipulace se socializací.
 
Nelze si myslet, že vašemu vlčákovi stačí pohoda a procházky u vás na vesnici či dokonce jen výběh na zahradě! Vždyť vy přeci do města nechodíte (nejezdíte vlakem, nechodíte na poutě, nesetkáváte se s dětmi...), tak proč byste to měli vašeho psa učit? Nepotřebujete to vy, nepotřebuje to on. Jenže tady nastává ten velký problém. Nikdy nevíte, co se stane. Nemůžete zaručit, že se vám jednoho dne nestane něco, kvůli čemu už se o svého psa nebudete moci postarat. Nesocializovaného a ještě hůř nemanipulovatelného psa je strašně těžké umístit do nového domova. "Starého psa novým kouskům nenaučíš," říká jedno moudré přísloví a nemýlí se. Čím je pes starší, tím je mnohem a mnohem těžší ho socializovat a u čévéček učit manipulaci dospělého nesocializovného psa, to je v podstatě o život a často již zcela nemožné. 
 

Zodpovědnost za výchovu psa nese v prvních týdnech života chovatel, ale při odběru tuto zodpovědnost přebírá majitel a měl by si být dobře vědom, že bez výchovy vám vyroste problém i z retrívra natož z vlčáka. Bohužel si čsv často pořizují lidé i kvůli vzhledu. Chtějí vlka. Jenže československý vlčák není vlk. Je to pes a je potřeba ho jako každého jiného psa vychovat. Nemůžete vlčáka nechat růst jako dříví v lese a schovávat se za to, že "je to přeci vlk". Není. Je to pes, ačkoli má vlka blíž, než jiná plemena, na to je potřeba myslet.